Kaliteli uykunun sırrı

 • Düzenli uyku programı
  Düzenli bir uyku ve uyanma programı yapın (hafta sonlarında bile ): Bunu yapmak vücudunuzun uyku-uyanıklık döngüsünü güçlendirecek ve geceleri daha düzenli bir biçimde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.
 • Vücudunuzun uyku saati
  Düzenli bir uyku zamanı rutinine girin: vücudunuza uyku saatinizin geldiği mesajını göndermek için her gece aynı faaliyetleri yapın.
 • Uyku ortamınızın hava durumuna dikkat etmelisiniz
  İdeal bir yatak odası ortamı oluşturun. İyi bir gece uykusu için serin, karanlık, sessiz ve konforlu bir oda idealdir. Oda sıcaklığını düşürün (18/20° C uyku için ideal sıcaklık olabilir. Sıcak bir oda ya da çok fazla battaniye uykunuzu bölebilir. Yatak odası için ideal bağıl nem düzeyi %60 ila %70 arasıdır.
 • Yatak odası uyumak içindir
  Yatak odası yalnızca uyumak içindir. İşi, bilgisayarı ya da televizyonu uyku ortamına sokmamaya çalışın; bu durum strese ve anksiyeteye neden olabilir.
 • Egzersizler, içeçeklerinizin saatine dikkat
  Uyumadan hemen önce değil, en az üç saat önce egzersiz yapın. Akşamları alkolden, kafeinden ve nikotinden kaçının.
 • Aç kalmaktan kaçının, aksi takdirde uykunuz kaçabilir
  Uyku saatinize yakın yemek yemeyin. Uyumadan en az iki saat önce hafif bir akşam yemeği yiyin. Baharatlı ya da yağlı yiyeceklerden ya da çok fazla içecekten kaçının. Akşam yemeğinde balık, tavuk ya da bazı sebzeler gibi proteinli yiyecekler yemek, geceleri açlık krizlerine girmenizi önler. Uyku saatinizde acıkmışsanız, karbonhidrat yönünden zengin ve düşük proteinli bir abur cubur açlığınızı bastıracak ve uyumanıza yardımcı olacaktır.
 • Şekerlemelerden kaçınmayın
  Öncelikli olarak gece uyuyun. Gün içerisinde ve 20 dakikadan az şekerlemelerden kaçınmaya çalışın.