Ortopedik Yatak

“Ortopedik Yatak” ne demek ?

“Ortopedik Yatak” ve “Full Ortopedik Yatak” kelimlerini sıkça duymuşsunuzdur. Hatta bazı yataklar için “Yarı Ortopedik Yatak” ifadesi dahi kullanılıyor. Bel veya sırt ağrısı olanlar genellikle ortopedik yada full ortopedik yatak aramaya yönleniyor. Bazı özel sağlık sorunları için kişilere yarı ortopedik yatak tavsiye edildiğini dahi gözlemlemek mümkün olabiliyor. Peki bir yatak için ortopedik tanımının yapılması neyi ifade eder? Öncelikle ortopedi kelimesinin anlamına bakmakta fayda var.

Kime göre neye göre “Ortopedik yatak” ?

Ortopedik yatak en temelde omurga dostu yatak demektir. Peki hangi omurgaya göre hangi yatak ? Ortopedik yataklar farklı sertlik derecelerinde yer alır. Mesela bel fıtığı vb. ağrıları olup özellikle sert zemin önerilen durumlar için en sert yatağımız olan Serra ultra ortopedik yatak öneriyoruz. Bu ürünümüzü online mağazamızda da ultra ortopedik yatak altında inceleyebilir veya satın alabilirsiniz.

Ancak belirttiğimiz gibi ortopedikliğin farklı sertlik dereceleri var, bu hem kişinin sağlık durumu, kilosu ve yaşına göre hem de kişinin tercihine göre değişebilir. Klasik anlamda orta seviye olarak herkese önerilebilecek ortopedik yatağımız Hazan Full Ortopedik yatak olmakla birlikte, burada bahsettiğimiz klasik standart yaylı yataklardan ziyade yeni teknolojilerle üretilmiş daha üst seviye yataklar daha rahat bir uyku sağlar. Bunları da Lüks yaylı yataklar bölümünde inceleyebilirsiniz.

 

Yataklar İçin “Ortopedik” Sıfatının Kullanımı

 

klasik-ortopedik-yatak

“Ortopedik yatak” diyince akla sert yataklar geliyor. Full ortopedik yatak denilince çok sert bir yatak düşünüyoruz. Peki ama bu ne kadar doğru ?

Aslında pek de öyle değil, ortopedik demek her zaman sert anlamına gelmez. Tabi ki, bir visco yatak veya paket yaylı yatağa göre daha “sert” gelecektir çünkü geleneksel anlamda bir “ortopedik yaylı yatak” yukarıdaki şemada gördüğünüz gibi blok yay sisteminden oluşur ve vücudun şeklini alamaz visco ve paket yaylı yataklar gibi.

Nasıl yani “ortopedik yatak” en sağlıklısı değil mi ?

Ortopedik yatak nedir ? Standartları var mı ?Hayır. Yerleşik anlamda standart yaylı yataklar için kullanılan “ortopedik yatak” terimi “sağlıklı yatak” anlamına gelmez. Eğer farklı bir sağlık durumu söz konusu değil ise, uzmanlar ne çok sert ne de çok yumuşak bir yatak öneriyor. Yani vücudun şeklini alıp, basınç dağıtımı yapan yeni nesil yataklar, yani visco yatak ve paket yaylı yataklar. Bu yatakları da sitemizden inceleyebilir, herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa bize ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

Sert ve ekonomik yaylı yataklar için full ortopedik sıfatını kullanmanın herhangi bir haklı sebebini bulmak mümkün değil. Çocuk gelişimi için düşünüldüğünde ortopedi kelimesi vücudun sağlıklı ve düzgün gelişimini ifade ediyorsa bu amaç için sert yatak tavsiye edildiğine rastlamadık. Yetişkinlerin ortopedik sağlığı için de benzer bir durum söz konusu. Uzmanlar, özel bir sağlık sorunu olmayan tüm bireyler için orta sert yatak öneriyor. The Sleep Council, çok sert veya çok yumuşak bir yatak yerine orta sertlikte bir yatak tercih edilmesini tavsiye ediyor. 

O halde neden yataklar için ‘ortopedik’ terimi kullanılıyor? Ortopedi cerrahı Steve Krikler konuyla ilgili diyor ki:

“Hep merak etmişimdir yataklar için ortopedik kelimesinin ne anlama geldiğini.”

Yani aslında bilimsel olarak bildiğimiz anlamda ortopedik yatak teknik olarak fazla bir şey ifade etmemektedir. Gelişen teknoloji ile geleneksel anlamda bilinen standart yaylı “ortopedik yatak”lar yavaş yavaş yerini yeni yataklara bırakmaktadır.

Sonuç olarak ortopedik yatak :

Bir yatağın “ortopedik”liğinin yasal olarak veya standardı mevcut değil. Bu durumda ortopedik kelimesi kişiye göre değişen bir anlam kazanıyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere günlük kullanıcının “ortopedik yatak”tan anladığı anlamdaki standart yaylı yataklar günümüzde ekonomik bir çözüm olarak kalmakla birlikte, “ortopedik” yani sırt dostu yatak aslında, vücudunuza ve sizin tercihlerinize uyum sağlayarak hem rahat hem sağlıklı bir uyku sunun yataktır. En uygun yatağı seçmek için bize her zaman telefon mail vb. yollarla ulaşabilirsiniz